in

A e shkroi vërtet Aristoteli punë e tij?

Keni dëgjuar se gjëra si “etika” dhe “politika” nuk janë libra të shkruar nga Aristoteli. Por përkundrazi për shumë që e njohin mirë historinë antike dhe e studiojnë atë thonë se ato janë dorëshkrime të shënimeve të ligjëratave që ai dha. Dhe për të gjithë bëhet kjo pyetje. A është e vërtetë kjo për të gjitha, për disa apo për ndonjë nga “botimet” e tij? A u shkatërruan dhe a u humbën përgjithmonë, nëse ato vertet u shkruan në një kohë kur shkrimi bëhej në durë dhe se letra nuk ekzistonte? Madje bazuar në shuë fakte të shkruarit në lëkurë kafshe ishte shumë e vështire ose thuajse e pamundur. Por mbi të gjitha historian të ndryshëm ndrenë pyetjen tjetër. A ishte Aristoteli një person i vërtetë?

Sipas Jonathan Barnes, në librin e tij “Aristoteli”, një nga biografët e lashtë të Aristotelit vë në dukje se “ai shkroi një numër të madh librash të cilat unë kam menduar për t’i renditur ato për shkak të përsosmërisë së tij në çdo fushë” dhe biografi i Aristotelit vijon një listë me 150 libra. Çuditërisht, lista nuk përfshin të gjitha veprat e Aristotelit. Në të vërtetë, nuk përfshin dy veprat e tij më të vlerësuara të cilat janë Metafizika dhe Etika Nicomachean. Nga të gjitha veprat e listuara, mezi një e pesta (rreth 30) kanë mbijetuar.

Përsëri, sipas Barnes, shumica e veprave që mbijetuan kishin për qëllim që të lexoheshin. Duket se ka gjasa që veprat që mbijetojnë të jenë të përbërë nga shënimet e vetë Aristotelit dhe jo të destinuara për shpërndarje publike. Dy veprat e cituara më lart, Metafizika dhe Etika Nicomachean, duket se janë bashkuar nga redaktorët e mëvonshëm. Sipas Barnes, Etika e Nicomachean-it nuk është qartë një punë unitare, dhe Metafizika është “thjesht” një grup esesh sesa një punë e vazhdueshme.

Barnes mbështet pretendimet e tij duke vërejtur se veprat e Aristotelit, në pjesën më të madhe, nuk kursejnë përdorimin e fjalëve. “Argumentet e tij janë konsulta. Ka tranzicione të papritura, përsëritje jo-elegante dhe aludime të paqarta. Paragrafët e ekspozimit të vazhdueshëm janë vendosur në mesin e shkrimeve të shkurtra. Gjuha është e lirë dhe vështirë.” Këto tipare sugjerojnë fuqimisht interpretimin e shënimeve të leksioneve.

Barnes gjithashtu shkroi në librin e tij  Aristoteli f. 10-11: “ç’farë bëri Androniku [i Rodit, shek. 1 p.e.s redaktori i MSS i Aristotelit]] Si dolën shtesat e tij? Po të tonat? A ndryshon botimi ynë nga ajo që shkruajti në të vërtetë Aristoteli. Përgjigja, e thënë ndryshe, mund të jetë kjo: Vetë Andronicus kompozoi veprat që ne lexojmë tani”.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

4 Liritë Themelore Të Franklin D. Roosevelt

Mbërritja e koronavirusit në Europe kërcënon tregun e mallrave luksoze në Kinë – Evropë