in

Brazili do fillojë testimet për Covir-19

Sipas disa njoftimeve të bëra ne plublik u bë e ditur se në 4 Qershor 2020 Brazili do të fillonin testimet për vaksinën për mbrojtjen ndaj Corona-virusit. Ky lajm u bë i ditur nga Universiteti Federal në San Paolo, dhe kjo e fundit do të përfshihej në këtë studim.

Vaksina e mundshme e Universitetit të Oksfordit Covid-19 do të testohet në Brazil pasi shkencëtarët nxitojnë të gjejnë vende me shkallë mjaft të larta infeksioni për të përcaktuar nëse funksionojnë vaksinimet e tyre.

Astrazeneca, prodhuesi i drogës që ishte partner me universitetin, tha se gjetja e komuniteteve me transmetim të mjaftueshëm të virusit për të vërtetuar se një vaksinë e ofruar mbrojtje tani ishte sfida më e vështirë në garë për të zhvilluar një bllokim.

Brazili i goditur rëndë do të jetë vendi i parë që do të testojë vaksinën e Universitetit të Oksfordit për SARS-in e ri. Dy mijë vullnetarë që punojnë në vijat e para kundër virusit do të zgjidhen për testimin, i cili do të fillojë në Sāo Paulo këtë muaj.

Denis Mizne, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Lemann, grupi që po financon gjyqet e São Paulo, e quajti atë “një moment të rëndësishëm” për Brazilin. Fondacioni u financua dhe u krijua nga Jorge Paulo Lemann dhe familja e tij. Lemann u bë miliarder falë investimeve në gjigantin e birrës AmBev dhe Heinz përmes firmës së tij të kapitalit privat 3G Capital.

Brazili patjetër që i ka parë ditët e tij më të mira, kështu që një provë e suksesshme në luftën kundër sëmundjes do të jetë shpirti i të gjithëve. Brazili është në prag të tejkalimit të Shteteve të Bashkuara për sa i përket rasteve të koronavirusit, pasi përshtatet dhe fillon në luftimin e kurbës së infeksionit herët.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Brazil do konsiderojë largimin nga OBSH

Ilir Meta pozon në plazh!