in

Çfarë është ibuprofeni dhe a ka efekte anësore për shëndetin?

Çfarë është ibuprofeni dhe a ka efekte anësore për shëndetin?

Ibuprofen është një ilaç jostoidal anti-inflamator. Ajo funksionon duke ulur hormonet që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje në trup. Gjithashtu, Ibuprofen përdoret për të ulur ethet dhe për të trajtuar dhimbjen ose inflamacionin e shkaktuar nga shumë kushte si dhimbja e kokës, dhimbja e dhëmbit, dhimbja e shpinës, artriti, ngërçet menstruale ose dëmtimi i vogël. Ibuprofen përdoret në të rritur dhe fëmijë që janë të paktën 6 muajsh.

Informacion i rëndësishëm

Ibuprofen mund të rrisë rrezikun tuaj për sulme fatale në zemër ose goditje në tru, veçanërisht nëse e përdorni atë për një kohë të gjatë ose merrni doza të larta, ose nëse keni sëmundje të zemrës. Mos e përdorni këtë ilaç vetëm para ose pas operacionit BYPASS të zemrës. Ibuprofen gjithashtu mund të shkaktojë gjakderdhje në stomak ose zorrë, e cila mund të jetë fatale. Këto kushte mund të ndodhin pa paralajmërim ndërsa jeni duke përdorur ibuprofen, veçanërisht në të moshuarit.

Doza e duhur që duhet të merrni

Mos merrni më shumë se doza juaj e rekomanduar. Një mbidozë e ibuprofenit mund të dëmtojë stomakun ose zorrët. Përdorni vetëm sasinë më të vogël të ilaçeve të nevojshme për të marrë lehtësim nga dhimbja, ënjtja ose ethet. Ju nuk duhet të përdorni ibuprofen nëse jeni alergjik ndaj tij, ose nëse keni patur ndonjë sulm astmë, ose reaksion të rëndë alergjik pas marrjes së aspirinës etj. Këshillohet që para përdorimit të pyesni mjekun e familjes ose farmacistin nëse është e sigurt për ju që të përdorni këtë ilaç.

Marrja e ibuprofen gjatë 3 muajve të fundit të shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën e palindur. Mos e përdorni këtë ilaç pa këshillën e mjekut nëse jeni shtatzënë. Nuk dihet nëse ibuprofeni kalon në qumështin e gjirit apo nëse mund të ndikojë në një fëmijë që ushqen gji. Pyesni një mjek përpara se të përdorni këtë ilaç nëse ushqeni gji. Gjithashtu, mos i jepni ibuprofen një fëmije më të ri se 2 vjeç pa këshillën e mjekut.

Si duhet të marr ibuprofen?

Përdorni ibuprofen saktësisht siç udhëzohet në etiketë, ose siç përshkruhet nga mjeku juaj. Mos përdorni në sasi më të mëdha ose për më gjatë se sa rekomandohet. Përdorni dozën më të ulët që është efektive në trajtimin e gjendjes tuaj. Mos merrni më shumë se doza juaj e rekomanduar. Një mbidozë e ibuprofenit mund të dëmtojë stomakun ose zorrët. Sasia maksimale e ibuprofenit për të rriturit është 800 miligram në dozë ose 3200 mg në ditë (4 doza maksimale). Përdorni vetëm sasinë më të vogël të nevojshme për të shpëtuar nga dhimbja, ënjtja ose ethet.

Doza e ibuprofen e një fëmije bazohet në moshën dhe peshën e fëmijës. Ndiqni me kujdes udhëzimet e dozimit të dhëna me ilaçin e fëmijës tuaj për moshën dhe peshën e fëmijës tuaj. Pyetni një mjek ose farmacist nëse keni pyetje. Gjithmonë merrni ibuprofen me ushqim ose qumësht për të zvogëluar shqetësimin e stomakut.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0
ekonomi e centralizuar

Kush e ka kontrollin mbi ekonominë e një vendit, qeverina apo banka qendrore?

Histori e Greqisë është e fabrikuar!