in

Çfarë është propaganda dhe si funksionon?

Në themelin e saj, propaganda është një informacion i njëanshëm ose mashtrues që qarkulluar përmes një forme të mediave në masë me qëllim të promovimit të një axhende politike apo këndvështrimi. Propaganda nuk është qëllimisht objektive dhe zakonisht është pjesë e një fushate më të madhe psikologjike për ti ndikuar njerëzit drejt një mendimi specifik me paramendim. Në propagandë mund të përfshihen gënjeshtra të “drejta”, dezinformim ose censurim.

Si funksionon Propaganda?

Propaganda funksionon duke përgjuar emocione përmes imazheve, parullave dhe përdorimit selektiv të informacionit ose kontrollit dhe censurimit të fakteve. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse propaganda është duke u përdorur nga një qeveri që po kontrollon median nga censura ose nga një pronar dhe drejtues i mediave, siç ishte rasti në ish-Bashkimin Sovjetik.

Dallimi midis propagandës dhe thashethemeve është se propaganda ka qëllimin pas saj, një fushatë të organizuar ose të mirë financuar për të arritur qëllimin e përhapjes së informacionit të rremë.

Reklamat politike të ditëve moderne, veçanërisht reklamat sulmuese që krijojnë një përshtypje negative për një p,sh kandidat pratiak, mund të bjerë nën kategorinë e propagandës – megjithëse reklama të tilla zakonisht shihen si më pak të këqija sesa propaganda e sponsorizuar nga shteti.

Shembuj të famshëm të Propagandës

Shembujt më të qartë të propagandës ndodhin gjatë luftërave kur qeveritë përpiqen të tubojnë popullin e tyre kundër një armiku të përbashkët. Gjatë Luftës së Parë Botërore dhe asaj të Dytë Botërore, posterat që përshkruanin armikun si të keqe u përdorën zakonisht.

Kjo teknikë u konsiderua e rëndësishme jo vetëm për të fituar opinionin publik, por për të bindur ushtarët të luftonin në beteja shpesh të përgjakshme. Pseudonime nënçmuese iu dhanë armiqve në të dy Luftërat Botërore, dhe posterat treguan ushtarët japonezë ose gjermanë, të ngjashëm me minjtë ose përbindëshat.

Gjatë Luftës së Ftohtë, si Bashkimi Sovjetik ashtu dhe Shtetet e Bashkuara përdorën propagandë kundër njëri-tjetrit, për të provuar të bindnin qytetarët e tyre, si dhe ata në vendet e tjera, se kush kishte të drejtë. Në Kubën e Fidel Castro, propaganda ishte e zakonshme, pasi ai tuboi Kubanët për të përqafuar komunizmin.

Përdorimet jo-qeveritare të Propagandës

Jo gjithmonë kemi një shtet apo institucion që përdor propagandën. Gjithashtu, korporatat, organizatat jofitimprurjet dhe fushatat politike do të përdorin teknika shumë të ngjashme me propagandën. P,sh

  • Korporatat përdorin propagandën për të ndikuar në çmimet e aksioneve ose kushtet e tregut,
  • OFQ për të çuar më tej një ligj legjislacioni,
  • Ose Partitë Plotike për të bërë kandidatin rival të duket keq.

Mund të jetë po aq e thjeshtë sa të qarkullosh një thashetheme për një kompani rivale ose të sugjerosh disa sjellje të gabuara nga një kandidat politik. Edhe nëse informacioni është i pavërtetë, nëse një gazetë lajmëson një thashethem dhe fillon të shtrojë pyetje, mund të jetë e vështirë për ta kundërshtuar ose konotrolluar atë.

Nëse një drejtues korporate ose një politikan, veçanërisht presidenti, bën një vërejtje negative për një kompani ose një person, kjo gjithashtu mund të ketë efektin e lëkundjes së opinionit publik në një drejtim të caktuar.

Propaganda dhe Fake News

Propaganda ka ndërmarrë një kthesë krejt të re me ngritjen e të ashtuquajturave faqet e lajmeve false. Publikuesit që kërkojnë të ardhura nga reklamat përmes pamjeve të faqeve do të krijojnë artikuj “lajmesh” të pasaktë ose të pavlefshëm me tituj sensacionalë ose të diskutueshëm. Sapo këta artikuj fillojnë të qarkullojnë në platformat e mediave sociale, mund të jetë shumë e vështirë të verifikohen ose kundërshtohen pasi ato mund të bëhen lajme virale në shumicën e rasteve.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Duket që marrëveshja doli në favor të Ramës

Disa arsye pse kritika dhe mendimi kritik është një gjë e mirë