in

Cilat janë pasojat e një shopërie injorante?

Shumë do të habiteshin nëse themi që ilaçi për të kuruar injorancën është dituria dhe kjo është përgjigjja e saktë. Njohuria dhe koncepti i dijes është i ndërlikuar sepse fjala injorancë ka kuptime të ndryshme. Nëse jeni injorant ndaj fizikës do të duket të studioni fizikë dhe matematikë; nëse e gjeografisë do të shikoni atlasin e botës; të anatomisë, duhet të gjesh një atlas të trupit të njeriut e kështu me rradhë. Por gjithashtu ka dhe injorance të përgjithshme ku një individ do të duhet të studjojë edhe shumë lëndë të tjera. Por injoranca më shkatërruese është ajo kur individi nuk njeh konceptet e një shoqërie ose që manipulohet dhe përdoret nga të tjerë.

Është fatkeqësi dhe paragjykim i madh të mendosh që e ardhmja do të jetë gjithnjë e më e ditur sesa vet e kaluara. Çdo gjeneratë lind plotësisht injorante, dhe ashtu si ne jemi vetëm një korrave e dështuar larg urisë, ne jemi gjithashtu vetëm një transferim i dështuar i gjeneratave të dijes larg injorancës më të errët. Megjithëse është e vërtetë që sot shumë njerëz dinë shumë gjëra që askush nuk i dinte në të kaluarën, është gjithashtu e vërtetë që segmente të mëdha të brezit të tanishëm janë më injorues sesa ishin segmente të mëdha të brezave të kaluar. Niveli i politikës në një demokraci nuk mund të rritet mbi nivelin mesatar të mirëkuptimit të popullatës. Në një demokraci shpërndarja e njohurive është po aq e rëndësishme sa shpërndarja e pasurisë.

Në të kundërt një shoqëri që pretendohet të jetë nën nivelin mesatar të inteligjencës ka predispozia të vuajë dhe të shtypet më lehtë nga ata që qeverisin. Po kështu edhe një shtet regjim totalitar preferon një shoqëri injorante pasi e kanë më të lehtë të kenë pushtet të plotë dhe të dominojnë jetën e popullatës së vet për qëllimet e tyre pesonale.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Objekt qiellor 5 herë më të madh se Jupiteri i afrohet Tokës

Greqia vazhdon të shesë pronat shtetërore