in

Duket se korona-virusi “paralizon” diskutimet Kosovë – Serbi

Republika e Kosovës ka refuzuar të bjerë nën presionin e ashpër të Richard Grenell, drejtori i përkohshëm i inteligjencës kombëtare i cili gjithashtu shërben si i dërguari amerikan për bisedimet e paqes midis Serbisë dhe Kosovës. As Kosova e as Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian derisa të zgjidhin mosmarrëveshjen për pavarësinë e Kosovës, të cilën Serbia nuk pranon ta njohë. Beogradi izolon me zell Republikën e Kosovës, duke e lënë shtetin e ri jashtë Kombeve të Bashkuara dhe shumicën e organizatave ndërkombëtare. I vendosur për të përfunduar një marrëveshje pas dyerve të mbyllura me presidentët përkatës të dy vendeve, Grenell është zemëruar me kryeministrin e ri të Kosovës, Albin Kurtin. Kryeministri ka kundërshtuar kërkesën e Grenell për të hequr tarifat ndëshkuese, 100 për qind të mallrave serbe. Në një veprim të paparë kundër ndoshta më pro-SH.B.A. vend në glob, Uashingtoni ka pezulluar ndihmën kryesore të SHBA për Kosovën dhe një ligjvënës madje ka kërcënuar të tërheqë trupat e Sh.B.A-së nga forcat paqeruajtëse të NATO-s.

Ndërsa bota lufton për të luftuar pandeminë e koronavirusit, një zhvillim i jashtëzakonshëm është duke u shpalosur në Ballkan.  Një vend i vogël si Kosova në arenën botërore ka kundërshtuar haptazi administratën e fuqishme të Presidentit amerikan Donald Trump. Presioni nga Uashingtoni rëndon mbi aftësinë e Kosovës për t’u marrë me krizën e koronavirus, duke përkeqësuar tensionet midis kryeministrit dhe presidentit Hashim Thaçi, i cili është plotësisht në përputhje me Grenell në afrimin e Serbisë. Vetëm në momentin kur është i nevojshëm uniteti kombëtar, Thaçi dhe Kurti tani po luftojnë nëse do të shpallin një urgjencë kombëtare mbi pandeminë. Kryeministri sapo ka pushuar nga puna Ministrin e Brendshëm Agim Veliu, i cili mbështet deklaratën e urgjencës së Thaçit, duke krijuar një krizë të parakohshme qeveritare. Pra, me sa duket koronavirusi po paralizon edhe temat më të nxehta të rajonit, pasi vendet përkatëse po angazhohen pozitivisht në përballjen me sëmundjen e padukshme.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0
29

Mace të lezetshme me mustaqe

Mësuesit do të vlerësojnë notat pas anulimit të provimeve