in

Fshati misterioz 5000 vjeçar nga koha e Neolitit

Në Skoci në Ishujt Orkney, gjendet një fshat që daton nga Neoliti i vonët rreth 5000 vite më parë (nga gjysma e parë e mijëvjeçarit të dytë P.K.) por sipas studjuesve ky fshat është edhe më i herët. 

Mendohet se fshati është ndërtuar shumë kohë para se të ndërtoheshin Stonehenge apo edhe piramidat egjiptiane. Rrënojat e Skara Brae u gërmuan nga viti 1927-1930 nga V. G. Childe. 

Sipas studjuesëve any janë vendosur tre periudha të historisë së fshatit dhe gjithashtu ky fshat ka qënë i lulëzuar nga shtatë banesa një dhomëshe. 

Banesat ishin të vendosura në të dyja anët e një korsie të ngushtë dhe ishin të lidhura me rrugëkalime të ulëta dhe të mbuluara me çati. Muret e shtëpive dhe të gjitha orenditë e brendshme, përfshirë shtretërit, dollapet dhe tavolinat, ishin prej pllaka guri.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Shën Sofia të kthehet nga muze në xhami

Plandemic dhe e vërteta e Coronavirus-it