in

Greket rrembejne Lumin Vjose

greket rrembejne lumin vjose ne pabesi

Nuk mjaftoi rrëmbimi i trojeve Shqipëtare pas revolucionit të Shqipëtarëve Arvanitas në 1821 dhe gjeocidin që kreu rreth viteve 1936 me Shqipëtarët autoktonë Çamë dhe Arvanitas por shovinistët Grekë e të pabesë ashtu si të njohur në historinë tonë të përgjakur në vite, në bashkëpunim me struktura “shtetërore” Shqipëtare arrijnë të dakortësojnë (e themi këtë sepse nëse do ishin në djeni atëherë kjo nuk do të ndodhte, ose do ti kundërpërgjigjeshim me kundërshitime) ndryshimin e emrit të lumit nga Vjosë në Aoös.

Pas një kërkimi të bërë nga grupi yn në faqen e njohur wikipedia, kemi vënë re se janë bërë disa ndryshime në artikull në Shqip në datën 17 shtator 2019, në orën 06:20 https://sq.wikipedia.org/wiki/Vjosa dhe në Anglisht në datën 29 Prill 2020, në orën 17:11 https://en.wikipedia.org/wiki/Ao%C3%B6s

Greket Gllaberojne Lumi Vjose

Në këtë foto duket qartë se në të gjithë vijën që lumi përshkruan https://www.google.com/maps/@40.3300199,19.9679197,14100m/data=!3m1!1e3 në trojet Shqipëtare është emëruar po në gjuhën greke, dhe kjo ngjall një zemërim në shumë zemra dhe mëndje Shqipëtare. Dihet historikisht se lumi Vjosë ka qënë dhe është Shqipëtar, pasi dhe fillimin lumi Vjosë e ka në troje dikur Shqipëtare. Por grekët me dinakëri dhe bashkëpunim me struktura vendase Shqipëtare bën të mundur jo vetëm gllabërimin e gjysmës linore atëherë në trojet tona por arritën të rrëmbejë edhe gjysmët tjetër të (në gjysmën apo më pak) Shqipërisë të mbetur.

Shovinistët grek, nuk i janë ndarë idese dhe ideologjisë për gllabërim. Ata në bashkëpunim me tradhëtarë vendas kanë arritur të gllabërrojnë pas shpine çdo gjë e cila nuk është e tyre dhe vite më pas e deklarojnë të tyren duke na lënë ne të bredhim rrugëve të botës për të kërkuar drejtësi.

Megaloidene e aventurierit Jan Katalisis, në ndërtimin e politikes së fqinjësisë, që në kohë të hershme ka treguar pabesinë e vërtetë të grekëve, edhe mosmirënjohje ndaj rolit të shqiptareve të Jugut.

Ndyshimi i emrit (me sa ne monarku dimë) është kryer pa asnjë farë diskutimi apo djenie publike dhe kjo sjell në pah për të disanjtën herë tradhëtinë e qeverisë aktuale (por dhe jo vetëm) të bëjë pazare në kurriz të milionave Shqipëtarëve pa e diskutuar atë me asnjë palë interesi.

Ne, ekipi i monarku-t nuk do ndalemi derisa këto dukuri të shpifura dhe anti-kombëtare dhe shumë të tjera të marrin fund një herë e mirë dhe drejtësia jonë të marri drejtimin e duhur. Në gjithmonë do të ngremë zërin me aq mundësi dhe forcë sa kemi, dhe do të shpërndajmë dhe informojmë publikun Shqipërtar dhe jo vetëm, për hajdutërinë e bërë me pa asnjë diskutim me palën tonë publikisht.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Te gjithe duhet te kerkojme ate qe eshte e jona!

Vazhdojnë tensionet Turqi – Greqi