in

Greqia vazhdon të shesë pronat shtetërore

Duket që kriza ekonomike që përfshiu botën nuk fali as Greqinë. Pas vitit2007 Greqia u detyrua të merrte shuma të mëdha borxhi nga Europa, dhe nëveçanti nga Gjermania. Këto borxhe duket se e ndihuan Greqinë të mbante gjallëekonominë por me sa duket ajo por arrin të shesë edhe portet e sajë. 

Sipas burimeve të Reuters Greqia planifikon të shesë aksione të shumicës tëkatër porteve të sajë si pjesë e një plani privatizimi të rënë dakort mehuadhënësit e tij pasi vendi doli nga skedarët e shpëtimit në vitin 2018,tregoi të martën një dokument të agjencisë së sajë të privatizimit (HRADF).

Kjo agjensi (HRADF) do të shesë aksione të shumicës në kapitalin aksionar tëporteve Alexandroupolis, Igoumenitsa, Heraklion dhe Volos, tha agjensia në njëftesë për të punësuar këshilltarë financiarë për shitjet e lëshuara në këtëfaqe interneti.

COSCO e Kinës ka blerë një 51% të aksioneve në Piraeus Port OLPr.AT, më imadhi i vendit, në vitin 2016. Një konsorcium i udhëhequr nga Gjermaniagjithashtu fitoi një pjesë prej 67% në Portin e Selanikut në 2018.

Greqia synon të mbledhë 2.4 miliardë euro nga shitjet e aseteve shtetërorekëtë vit, përfshirë privatizimin e mëtejshëm të ndërmarrjes më të madhe tëgazit DEPA dhe shitjen e një pjese të pakicave në Aeroportin Ndërkombëtar tëAthinës.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Cilat janë pasojat e një shopërie injorante?

Youtube shtrëngon rregullat për teoritë konspirative me Corona-virusin