in

Histori e Greqisë është e fabrikuar!

Histori e Greqisë është e fabrikuar. Fakte të shumta nga autore të huaj mohojnë ekzistencën e të ashtuquajtur Greqi të lashtë dhe Moderne. Historianët të cilët fabrikuan nga hiçi historinë e Greqisë pranojnë se kanë trilluar Greqinë e lashtë. (Historians Admit To Inventing Ancient Greeks) Është ky titulli i një botimi publikuar në 10/07/10 në faqen e internetit theoninon.com (https://www.theonion.com/historians-admit-to-inventing-ancient-greeks-1819571808) ku shkruhet se disa studiues në vitet 70 kanë fabrikuar historinë e greqisë. Ja si vijon artikulli i tyre…

Histori e tyre vijon si më poshtë;

NË WASHINGTON – Një grup historianësh të njohur mbajtën një konferencë për shtyp në Shoqërinë Kombëtare Gjeografike (National Geographic Society) për të njoftuar se ata kishin “fabrikuar plotësisht” Greqinë e lashtë, një kulturë e cila mendohet të jetë baza intelektuale e civilizimit perëndimor.

Grupi pranoi se ideja e një shoqërie të sofistikuar, të lulëzimit që ekzistonte në Greqi më shumë se dy mijëvjeçarë më parë ishte një trillim i plotë i krijuar nga një ekip i rreth 25 (ose më shumë) historianësh, anthropologë dhe klasicistë që punuan pa ndalur midis 1971 dhe 1974 për të falicifikuar dokumente “Greke” dhe objekte historike.

Ata pohuan “Sinqerisht, ne kurrë nuk kemi menduar që gjërat të shkojnë larg,” Kështu tha profesori Gene Haddlebury, i cili ka ofruar të heqë dorë nga posti i tij si kryetar i Studimeve Helenike në Universitetin e Georgetown. “Ne ishim të rinj dhe po përpiqeshim të përparonim karrierën tonë, kështu që filluam të krijojmë gjëra: Homeri, Aristoteli, Sokrati, Hipokrati, leva dhe gjurmët, retorika, etika, të gjitha llojet e ndryshme të kolonave – gjithçka“. “Shumë e më shumë sende sesa çdo civilizim mund të kishte dalë, padyshim,” shtoi ai.

Sipas Haddlebury, ideja për të shpikur një kulturë antike tërësisht mashtruese, lindi kur ai dhe studiuesit e tjerë kuptuan se nuk kishin ide se çfarë kishte ndodhur në të vërtetë në Evropë gjatë periudhës 800-vjeçare para epokës së krishterë.

Të irrituar nga hendeku i rekordeve, dhe gjetja e arkeologëve që nuk ishin “shumë ndihmë fare”, ata e morën problemin tek kolegët që asokohe po përpiqeshin të gjenin një mënyrë për të shpjeguar se nga kishin ardhur gjëra të tilla si astronomia, hartografia dhe demokracia . Dhe brenda disa orësh lindi civilizimi më i madh dhe më me ndikim i të gjitha kohërave.

Një natë dikush bëri një shaka për ti marrë të gjitha këto ide, duke i grumbulluar ato dhe duke thënë se Grekët i kishin bërë të gjitha këto 2000 vjet më parë,” tha Haddlebury. “Një gjë çoi në një tjetër, dhe para se ta kuptonim, ne dalëm me gjithçka nga raporti i artë deri me Iliadën.

Kjo ishte një “kurvë” për të shkruar, nga rruga,” vazhdoi ai, duke iu referuar poezisë epike që besohet të ketë hedhur themelet e traditës letrare perëndimore. “Por dukej se po arrinte.”

Në të njëjtën kohë, një kujdestar i një muzeu në Smithsonian njoftoi se kërkoi ndihmën e Haddlebury: Muzeu kishte marrë një dhuratë të konsiderueshme për të krijuar një ekspozitë në botën antike, por “me të vërtetë nuk kishim shumë për të vendosur aty.” Atëherë historianët menjëherë ju futën punës, duke falsifikuar provat e një civilizimi që kompletuar me poetët e tij dhe filozofët, perënditë dhe heronjtë,  përfundimisht kjo do të bëhej qendra e librave shkollorë, arsimit të kolegjit dhe gjithë fushave së shkencave humane.

Emily Nguyen-Whiteman, një nga akademikët e rinj që “arriti punën e një muaji për të gjithë tëtjerët” që punonte në projekt, shpjegoi se e gjithë arkitektura e lashtë greke ishte e bazuar me ndërtesat në Uashington, DC, përfshirë këtu një bankë përtej rrugës nga kafeneja ku ata u takuan për të “grumbulluar idetë rreth mitologjisë ose çfarëdo qoftë ajo“.

Ne zgjedhëm Greqinë sepse kemi kuptuar se askush nuk do të shkojë atje për ta kontrolluar atë,” tha Nguyen-Whiteman. “A e keni parë ndonjëherë vendin? Shtë një hale. Është si një gropë zhavorri e braktisur dhe e infektuar me mace.

Ajo shtoi, “Megjithatë, në mënyrë të pashmangshme, njerëzit filluan të kërkonin vërdallë për disa nga këto gjëra” të lashta “, dhe gjë tjetër kuptova është se kam ngecur në Athinë gjatë gjithë verës duke ndërtuar një perëndeshë Parthenon vetëm për të mbuluar gjurmët tona.”

Nguyen-Whiteman pranoi se ajo ishte gjithashtu e ngarkuar me ndryshimin e dokumenteve që nga Biblat e hershme e deri te shkrimet e Thomas Jefferson për të pasqyruar një ndikim “Klasic Grek”, një detyrë që përfshinte gjithashtu krijimin, nga e para, të një gjuhe të bazuar në greqishten moderne që mund të të kalojë si pararendësi i saj e lashtë.

Historianët u thanë gazetarëve se disa nga të ashtuquajturat ide greke u huazuan në të vërtetë nga romakët, u hoqën bazat e tyre dhe pastaj u atribuohen paraardhësve të trilluar Grek. Por të tjerët do ta pretenduan si të tyren.

Gjeometria? Ajo ishte gjithçka e Kevin, ”tha Haddlebury, duke iu referuar ish-studentit të diplomuar Kevin Davenport. “E paparë, ai fëmijë ishte në zjarr në ato ditë. Ata japin lëndën e gjeometrisë në shkollat e mesme të Davenportian deri  tani, sigurisht megjithëse ata e quajnë atë Euklidian ”.

Burimet konfirmuan se orët e gjata dhe mungesa e gjumit bënë punën e vet në Davenport, dhe pas pritjes së vakët të punës së tij për homoeroticizmin në ushtrinë Spartan, ai u largua nga grupi.

Në një deklaratë duke u shprehur “faljet e tyre të sinqerta” për mashtrimin e botës për temën dhe antikitetit për gati 40 vjet, historianët shprehen shpresë se puna e tyre do të mbijetonte në meritat e saj.

Do të ishte turp të shohësh njerëzimin të braktiste arritjet siç janë heliocentrizmi dhe shfaqjet e Eskilit vetëm për shkak të origjinës së tyre,” thuhej në deklaratë pjesërisht. “Për më tepër, ne kemi disa gjëra mjaft zhgënjyese për t’ju thënë për piramidat, veprat e Leonardo da Vinci, penicilin, Internet, metodën shkencore, filma dhe qëntë.”

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Çfarë është ibuprofeni dhe a ka efekte anësore për shëndetin?

Cili është dallimi midis sistemit socialist dhe kapitalist?