in

Ja cilat janë 3 vitaminat që ndihmojnë në forcimi i imunitetit

Por sot e më shumë se kurrë përmirësimi i sistemit tonë imunitar është thelbësor për të parandaluar sëmundje të mundshme të stinës e jo vetëm. Corona-virusi sot është kthyer në një makth për të gjithë njerëzmin dhe parandalimi më i mirë i mundshëm është rritja e imunitetit. Ngrënia e ushqimeve ushqyese të pasura me vitamina të caktuara është mënyra më e mirë natyrale dhe kjo mund të ndihmojë sistemin tuaj imunitar të luftojë sëmundjet e ndryshme. Një thënia e vjetër thotë, se “Një mollë në ditë mund të na mbajë larg mjekut”. Lexoni më poshtë 3 ushqimet të cilat ndihmojnë në forcimin e imunitetit.

Vitamina C

Vitamina C është një nga nxitësit më të mëdhenj të sistemit imunitar nga të gjithë vitaminat e tjera. Në fakt, mungesa e vitaminës C mund të ju bëjë më të prirur për t’u sëmurë. Ushqimet e pasura me vitaminë C janë portokallet, lemonat, mandarinat, luleshtrydhet, specat, spinaqi, dhe brokoli (këto janë ushqimet me më shumë vitamin c). Marrja ditore e vitaminës C është thelbësore për shëndetin e mirë sepse trupi juaj nuk e prodhon ose e ruan atë. Lajmi i mirë është se vitamina C është në aq shumë ushqime sa që shumica e njerëzve nuk kanë nevojë të marrin një shtesë të vitaminës C përveç nëse një mjek e këshillon atë.

Vitamina B6

Vitamina B6 është jetike për të mbështetur reaksionet biokimike në sistemin imunitar. Ushqimet e pasura me vitaminë B6 janë pula dhe peshq të ujërave të ftohta si salmoni dhe toni. Vitamina B6 gjithashtu gjendet edhe në perimet e gjelbërta. Pra sa më shumë ushqime të gjelbërta më shumë do të furnizoni rezervat e trupit.

Vitamina E

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Ushqimet e pasura me vitaminë E janë frutat arrore, farërat dhe spinaq. Vitamina E është një grup antioksidantësh të fuqishëm që mbrojnë qelizat tuaja nga stresi oksidues. Nivelet e duhura të vitaminës E janë thelbësore që trupi të funksionojë normalisht. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitamin E, ju mund të jeni më të prirur ndaj infeksioneve, uljes së shikimit ose dobësimit të muskujve. Për fat të mirë, vitamina E është e përhapur në ushqime. Si rezultat, nuk ka të ngjarë të bëhen të mangët, përveç nëse përthithja e ushqyesve tuaj është dëmtuar.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Mos prish çka të jep jetë. Natyra është nëna e gjithë njerëzimit!

29

Mace të lezetshme me mustaqe