in

Kush e perhapi virusin ne Kine?

Për të gjithë ju që lexoni këtë artikull. Ky është një mendim i imi përsonal bazuar në disa studime në internet.

Në 5 Shkurt 2020 qeveria kineze ka akuzuar SHBA për shkaktimin e “panikut” në përgjigjen e saj ndaj shpërthimit vdekjeprurës të koronavirusit. Më shumë se 17,000 raste u konfirmuan asajkohe në Kinë. Rreth 361 njerëz humbën jetën. Shumë rrugë tregatre u ndërprenë për një afat kohe të papërcaktuar.

Një diplomat i lartë kinez akuzoi Ushtrinë Amerikane për përhapjen e koronavirusit në Kinë disa orë pasi kolegët e tij u ankuan se përpjekjet për të caktuar fajin e hutuar nga përpjekjet për të luftuar kundër pandemisë. Ai pyet se “Kur filloi pacienti zero në SHBA?” Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Lijian Zhao shkrujati në Twitter këtë të enjte (12 Mars 2020) se “Mund të ishte ushtria amerikane që e solli epideminë në Wuhan.”

Zyrtarët kinezë kanë hedhur dyshime mbi origjinën e virusit javët e fundit, edhe pse shpërthimi u shfaq për herë të parë në qytetin Wuhan në provincën Hubei. Përpjekjet fillestare të Partisë Komuniste për të fshehur shpërthimin zemëruan shumë qytetarë kinezë, të cilët fajësuan regjimin për krizën, por zyrtarët kinezë kanë denoncuar administratën e Presidentit Trump për bërjen e vëzhgimeve të ngjashme.

Me padyshim që bota është kapur në “befasi” nga kthetërat e një virusi vrastar që të paktën prej muajit Janar 2020. Lajmet dolën që ky virus e kishte zanafillën në Kinë nga treget e kafshëve të gjalla (da dashur të hyjmë në detaje). Kina në prag të fillimit të festimit të vitit të ri Kinez, ku dhe pritej të kishte lëvizje të popullsis për festa kuptoi se po përballej me një armik të padukshëm dhe shumë të rrezikshëm. Ky ishte momenti kur Shteti Kinez anulloi festën më të madhe të vitit dhe ndërpresjen e lëvizjes së popullsisë sësajë.  Festivali i pranverës në Kinë rezulton të jetë më i madh njerëzor në planet me afro 3 miliard udhëtime që pritet të bëhen midis 21 janarit dhe 1 marsit.

Kështu filloi “lufta” me përballjen e vërtetë midis Kinës, një superfuqi ekonomike (të cilën shumë shtete të tjera e kanë ende zili) dhe një virusi që edhe ata vet nuk po e kuptonin se nga ku e kishte zanafillën. Por Kina si një popull i mënçur vendosi që të luftonte me virusin e më pas të fillonte hetimet. Pra me pak fjalë “sulm ndaj pasojën”.

Avantazhet e shumta si ekonomia, drejtim me sistem “piramid”, shëndetësi të avancuar, fabrikat të shumta të prodhimeve farmaceutike dhe një popull që di të organizohet e më së tepërmi të bindet, arriti të fitojë një luftë në më pak se 3 mujore. Me padyshim kjo ishte një luftë që shumë e mendua të pamundur tëfitohej në këtë hapsirë kohore kur ndër problemet më të mëdha ishtë bindja e një popullsie të lartë rreth 11 milion vetëm në zonën e Wuhan. Por Kina i dha botës një shëmbull se si të luftonte këtë virus që nuk fal. Por pjesa tjetër e botë po e vuan më shumë pasojën nga më së shumti neglizhimi apo indiferenca totale.

Më herët përmëndëm se Kina kishte si synim të parë të fitonte betejën me Korona-Virusin e më pas të bënte hetime se si ndodhi e gjithë kjo. Shumë hipoteza janë hedhur se si ky virus u hap.

  • Nga laboratoret e sajë në Wuhan. Pra një punonjës loboratori ishte infektuar gjatë punës kërkimore e më pas e përhapi në tregjet e zonës ku dhe ai shkonte për të shpenzuar.
  • Mundësi tjetër ishte nëpërmjet gatimit të lakuriqave të natës. Por për mendimin tim ky argument bie për të vetmën arsye sepse receta e gatimit të lakuriqit të natër është gatuar prej qindra-vitesh më parë dhe kjo virozë mund të shfaqej shumë më herët.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Lufta për president dhe pushtet në Venezuel

Ja kush ta di vlerën