in

Lufta për president dhe pushtet në Venezuel

Në Venezuela, qeveria e Presidentit Nicolás Maduro dhe opozita janë angazhuar në një luftë të hidhur për pushtet. Ligjvënësit e opozitës janë ndaluar të qëndrojnë në detyrë, disa janë arrestuar dhe të tjerët kanë shkuar në mërgim. Kombet e Bashkuara kanë akuzuar qeverinë që përdor një strategji të nxisë frikën tek popullata e saj për të mbajtur pushtetin.

Vendi i Amerikës së Jugut ka vite që kapet në një spirale në rënie me pakënaqësi politike në rritje të nxitur më tej nga hiperinflacioni i shpejtë, ndërprerjet e energjisë dhe mungesat e ushqimit dhe ilaçeve. Afërsisht pesë milion banorë kanë lënë vendin në vitet e fundit. Por çfarë saktësisht fshihet pas krizës që trondit Venezuelën?

Kush është presidenti?

Kjo do të ishte një pyetje e pazakontë për të bërë në shumicën e vendeve, por në Venezuelë shumë duan të dinë saktësisht se pasi lideri i opozitës Juan Guaidó deklaroi veten president të detyrës në 23 Janar 2019.

Kjo lëvizje e Juan Guaidó ishte një sfidë e drejtpërdrejtë për fuqinë e Presidentit Maduro, i cili ishte betuar për një mandat të dytë gjashtë vjeçar në detyrë vetëm dy javë më parë. Nuk është për t’u habitur, Presidenti Maduro nuk e mori me mirësi lëvizjen e rivalit të tij, të cilin e dënoi si një dredhi nga SH.B.A. për ta rrëzuar atë nga pushteti. Ai gjithashtu tha se ai ishte presidenti kushtetues dhe do të mbetet i tillë.

Megjithë përpjekjet e Z. Guaidó për të detyruar ushtrinë të ndërrojë besnikërinë ndaj tij, forcat e armatosura kanë qëndruar kryesisht besnike ndaj Presidentit Maduro, partia socialiste e të cilit ka marrë një kontroll të fortë mbi organin zgjedhor dhe gjykatën supreme.

Pse diskutohet presidenca?

Nicolás Maduro u zgjodh për herë të parë në Prill 2013 pas vdekjes së mentorit të tij socialist dhe paraardhësit në detyrë, Hugo Chovez. Në atë kohë, ai fitoi vetëm 1.6 pikë përqindje. Gjatë mandatit të tij të parë, ekonomia ra në rënie dhe shumë venezuelë fajësojnë atë dhe qeverinë e tij socialiste për rënien e vendit.

Shumë kandidatë ishin ndaluar të kandidonin ndërsa të tjerët ishin burgosur ose ikur nga vendi për shkak të frikës së burgosjes, dhe partitë e opozitës argumentuan se sondazhi nuk do të ishte as i lirë dhe as i drejtë. Rizgjedhja e Z. Maduro nuk u njoh nga Asambleja Kombëtare e kontrolluar nga opozita e Venezuelës, e cila e etiketoi zotin Maduro një “uzurpues” dhe argumentoi që presidenca ishte e lirë. Duke përmendur artikuj në kushtetutë që në raste të tilla bëjnë thirrje që lideri i Asamblesë Kombëtare të hynte, Juan Guaidó e deklaroi veten kryetar të detyrës.

Sa fuqi ka Z. Guaidó?

Megjithë mbështetjen e tij ndërkombëtare, Z. Guaidó nuk ka shumë fuqi në aspektin praktik. Titulli i imazhit të Z. Guaidó njihet nga më shumë se 50 vende, por Z. Maduro mbetet në pallatin presidencial.  Por në ditët në vijim kreu i opozitës Juan Guaidó u prit me protesta në aeroport pasi u kthye në Venezuela nga një turne ndërkombëtar për ndërtimin e mbështetjes. Mbështetësit e Presidentit Nicolás Maduro bërtisnin “fashist!”, duke rrëmuan bluzën e Z. Guaidó dhe e futën në aeroport pikërisht jashtë kryeqytetit Caracas. Z. Guaidó, 36 vjeç, kundërshtoi një ndalesë udhëtimi për të shkuar në Kolumbi, Evropë, Kanada dhe SHBA dhe u takua me Presidentin e SHBA Donald Trump. Ai konsiderohet lideri legjitim i Venezuelës nga më shumë se 50 vende. Sidoqoftë Presidenti Maduro, udhëheqësi i krahut të majtë të vendit që gëzon mbështetjen e ushtrisë Venezueliane, ka mbetur në fuqi.

Ndiqni këtë video ku Z.Guido është pritur me protesta në aeroport – https://www.facebook.com/SoapboxStand/videos/813039585830136/

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Mbërritja e koronavirusit në Europe kërcënon tregun e mallrave luksoze në Kinë – Evropë

Kush e perhapi virusin ne Kine?