in

Mendimi kritik është antidotë dhe shpëtim nga mjerimi

Gjithmonë mendimi kritik ka sjellë prosperitet në shumë shoqëri të cilat sot quhen “shoqëri të zhvilluara”. Por si arritën këto shoqëri në këtë pikë zhvillimi? A vallë bënë ndonjë magji, apo shkuan diku dhe e blenë këtë vyrtyt? Jo asnjë nga të dyja, apo nga të tjera të ngjashme që mund t’ju vijnë në mëndje.

Ideja është e thjeshtë. Ndrysho konceptin e të menduarit dhe qëndro kritik nga ato që dëgjon.

Ndërsa shqyrtojmë teorinë e Doracakun rreth Teorisë së Konspiracionit, ose të menduarit ndryshe duke patur parasysh të gjitha prapaskenat që të fshehin të vërtetën dhe ndërkohë të tregojnë disa të tjera të cilat me llogjikë nuk kanë kurrëfarë kuptimi, atëherë ne themi se ekziston një larmi strategjish që mund të përdorni si përgjigje ndaj teorive të komplotit dhe të kupturit ndryshe. Por për të mos u zgjatur shumë dhe për të mos e bërë këtë temë të mërzitëshme po përmëndim vetëm disa.

Një mënyrë është të injektoni veten tuaj në ato rrjetet sociale dhe duke zbuluar dhe kërkuar tiparet e të menduarit konspirativ.

Një mënyrë tjetër është të “fuqizosh njohurite intelektuale” te njerëzit, duke i dhënë atyre një arsye ndryshe mendimi ose të mendojnë në mënyrë analitike.

Antidoti i të menduarit konspirativ është të menduarit kritik, i cili përfshin skepticizëm të shëndetshëm të llogarive zyrtare duke shqyrtuar me kujdes provat në dispozicion.

Të kuptuarit dhe zbulimi i teknikave të teoricienëve të komplotit është thelbësore për të shmangur veten dhe të tjerët nga mashtrimi, veçanërisht kur ne jemi më të prekshëm: në kohë krizash dhe pasigurie.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Plandemic dhe e vërteta e Coronavirus-it

Brazil do konsiderojë largimin nga OBSH