in

Putin befason! Ai dërgon një aeroplan më ndihma në SHBA kundra koronavirusit

Pas komenteve të Peskov të martën, një video e siguruar nga Ministria e Mbrojtjes Ruse tregoi një aeroplan transporti të mbushur me kuti, ku thuhej se përmbante maska dhe pajisje të tjera mjekësore që po dilnin nga një fushë ajrore e rajonit të Moskës në errësirë.

Një aeroplan ushtarak rus dërgoi pajisje mjekësore të nevojshme për Sh.B.A këtë të Mërkurën pasi Presidenti Vladimir Putin i ofroi ndihmë Donald Trump për betejën e SHBA me koronavirusin.

“Pala ruse ofroi ndihmë në mes të situatës së rëndë epidemiologjike në Amerikë,” i tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov të martën në Channel One të drejtuar nga shteti. “Trump pranoi me mirënjohje këtë ndihmë humanitare.”

Departamenti i Shtetit i Sh.B.A tha që shpërndarja ishte pjesë e një blerjeje të pajisjeve mjekësore – përfshirë ventilatorët – që ranë dakord gjatë një telefonate të 30 Marsit midis Putin dhe Trump. Pajisjet u dorëzuan në New York City të Mërkurën, thanë departmanet.

“Ne jemi një kontribues bujar dhe i besueshëm në reagimin ndaj krizave dhe veprimeve humanitare në të gjithë botën, por ne nuk mund ta bëjmë atë vetëm,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus në deklaratë. “Kjo është një kohë për të punuar së bashku për të kapërcyer një armik të përbashkët që kërcënon jetën e të gjithë neve.”

Trump dhe Putin kanë mbajtur një marrëdhënie të ngushtë, pavarësisht tensioneve midis Sh.B.A dhe Rusisë për çështje që variojnë nga gjetjet e agjencisë së inteligjencës amerikane që Rusia ndërhyri në zgjedhjet amerikane në rolin e Kremlinit në Ukrainë dhe Siri. Kremlini mohon se është përzier në zgjedhjet amerikane.

Pasi Putin bëri ofertën gjatë thirrjes së tij me Trump, presidenti amerikan vlerësoi ndihmën si “shumë të mirë”. Disa brenda administratës së Trump ishin më pak optimistë për ndihmën, sipas Peskov.

“Kishte një përshtypje se disa nga njerëzit në anën Amerikane të paktën nuk kanë kontribuar në zgjidhjen e shpejtë të çështjeve teknike në mënyrë që të kryejnë marrëveshjet midis dy presidentëve,” tha ai.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Vdes një zyrtar i lartë në Sërbi

900.000 vënde pune të humbura në Spanjë që nga fillimi i krizës