in

Vjosa Osmani. RTK1 të transmetojë vetëm në gjuhën Shqipe

Sipas një deklarate të fundit Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, gjatë seancës së Kuvendit I ka thënë RTK1 duhet të jape lajmet në gjuhën Shqipe e jo Sërbe. Gjuhët e minoritarëve mund të transmetohen në RTK2 ose RTK3.

Kjo është deklarata. 

“Një vërejtje ju lutem, para pak minuatve mora informatën që RTK1 ka transemtuar seancën në gjuhën serbe, RTK1 duhet të transmeton seancën vetëm në gjuhën shqipe. Ndërsa RTK2 dhe RTK3 është për komunitetet jo shumicë”

Ne “Monarku”, Përgëzojmë nismën e marrë nga Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani për të korrigjuar çka mund të jetë themelore në respektimin e pakicave por jo të përdoret kanali kryesor televiziv, pasi RTK1 i përket popullit të Kosovës.

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

George Orwell – kundërshtar i totalitarizmit

Pazaret në kurriz të një populli të pa ditur