in

Zanatac është zbuluar se përmban gjurmë të kimikateve kancerogjene

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave e Sh.B.A (FDA) njoftoi kërkesën e saj për heqjen e produkteve Zantac nga raftet e farmacive.

Në një njoftim për shtyp, FDA bëri thirrje për tërheqjen e “të gjithë ilaçeve me recetë ranitidine nga tregu menjëherë”. Ky vendim është pjesë e hetimit aktual të një ndotësi të njohur si N-Nitrosodimethylamine në ilaçet ranitidine, i njohur zakonisht si Zantac, të cilat shpesh përdoren për trajtimin e urthit.

N-Nitrosodimethylamine, ose NDMA, është një kimikate që, kur ekspozohet ndaj dritës, mund të lëshojë tym toksik të oksideve të azotit kur nxehet në dekompozim, sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë. Kryesisht përdoret për të zhvilluar tumore në ekzemplarët e kafshëve laboratorike, dhe mund të ndodhë natyrshëm. Ndonjëherë ai gjendet në produktet e mishit të thatë (shiko foton).

Sistemi ynë i thjeshtë ju mundëson të flisni mëndjen tuaj. KRIJO NJË POSTIM!

Çfarë mendoni?

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Loading…

0

Vaksinë kundër korona-virusit së shpeji falas

Veterani 104 vjeçar i luftës së dytë botërore feston fitores ndaj koronavirusit